PAŹDZIERNIK W CKZIU WYRZYSK

Październik w naszej szkole był niezwykle barwny. Działo się bardzo dużo i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Uczniowie w Technikum, w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych cały czas prężnie działali ćwicząc swoje praktyczne umiejętności w kwalifikacji ‘Przygotowanie i wydawanie posiłków’. Organizowali również takie kulinarne wydarzenia jak Dzień Jabłka czy Halloween i było, jak zwykle, smacznie, kolorowo i kreatywnie!

Młodzież kształcąca się w Technikum, w zawodzie Technik Informatyk kolejny raz uczestniczyła w specjalistycznych zajęciach prowadzonych przez Politechnikę Poznańską w ramach projektu „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”. Podczas trwającego 40 godzin projektu uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem oraz technologiami wykorzystywanymi w swoim zawodzie m.in. narzędzia do pracy ze światłowodami, druk 3d, programowanie aplikacji i  urządzeń. Uczniowie pracowali na zestawach virtualreality.

Duże szanse na sukcesy mieli uczniowie, którzy angażują się sportowo. Dnia 03.10.2022r. odbyły się sztafetowe Biegi Przełajowe. Nasze sześcioosobowe zespoły rywalizowały na terenie leśnym MOSIR w Pile, gdzie dziewczyny zajęły piąte miejsce, a chłopcy szóste. Natomiast 11 października odbył się Turniej Halowej Piłki Nożnej, w której brały udział 4 drużyny w rocznikach 2007/8, 2006, 2005 oraz 2003. Wszystkie drużyny spisały się na medal, jednak podium wywalczyli:

I miejsce rocznik 2003

II miejsce rocznik 2006

IV miejsce rocznik 2007/8

Indywidualnie najlepszym strzelcem Turnieju został Dawid Rozonka a najlepszym bramkarzem Filip Ganske. Wielkie brawa dla naszych sportowców!

W tym miesiącu odbyły się już pierwsze zajęcia w ramach projektu ‘Wyższe kwalifikacje – lepsze perspektywy’. Uczniowie uczestniczą w dodatkowych lekcjach, między innymi ćwicząc język niemiecki techniczny, rozwijając umiejętności potrzebne na egzaminie maturalnym z języka angielskiego czy ucząc się dodatkowych umiejętności przygotowywania zakąsek z różnych składników w ramach zajęć ‘Finger Food’.

W ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi” w dniu 19.10.2022 r. odbyły się nietypowe zajęcia w związku z przypadającym w dniu 15października Światowego Dnia Niewidomych. Spotkanie poprowadził Pan Dawid Wolski – pedagog, edukator i działacz społeczny na rzecz osób z niepełnosprawnościami.Warsztaty dotyczyły funkcjonowania osób niewidomych w społeczności. Ich głównym celem było uświadomienie i pokazanie uczniom, jak te osoby radzą sobie w czynnościach dnia codziennego, tj. w poruszaniu się, ubieraniu, rozpoznawaniu kolorów, odróżnianiu banknotów, poszukiwaniu rzeczy, nalewaniu płynów itp.Pan Dawid za pomocą różnych przedmiotów i urządzeń, przybliżył uczniom zupełnie inną rzeczywistość, jaką jest codzienne życie osób zmagających się z tą niepełnosprawnością. Uczniowie podczas warsztatów mieli okazję, choć w malutkim stopniu, zmierzyć się z zadaniami, które codziennie pokonują osoby niewidome , w jaki sposób przemieszczają i poruszają się .Pokazał białą laskę i wspomniał o psie przewodniku. Ponadto pokazał uczniom pismo punktowe oraz tabliczki do pisania brajla, książkę brajlowską oraz wypukłe obrazki. Podczas zajęć uczniowie mogli posłużyć się czujnikiem nalewu płynów, detektorem kolorów do ubrań, lokalizatorem do kluczy, czytnikiem banknotów. Używali także ramki do podpisu. Mogli zobaczyć też „czarną książkę kolorów”, kostkę Rubika dla niewidomych.

Tydzień Kariery pod hasłem „ Złap za stery do swojej kariery” młodzież spędziła m.in. z p. A. Oleszczyk – doradcą zawodowym, uczestniczyła w specjalistycznych zajęciach w laboratorium Politechniki Poznańskiej czy na spotkaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile filia Wyrzysk. Październik wypełniony był niezwykłymi wydarzeniami, do których z całą pewnością możemy doliczyć też uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela, udział w Olimpiadzie Ekologicznej czy wybory do Samorządu Uczniowskiego. Pamiętamy też cały czas o Michale, uczniu klasy IV TIŻ, który choruje na glejaka i wspierając jego zbiórkę na stronie Siępomaga zorganizowaliśmy między innymi Dzień Piżamy, czy garażową wyprzedaż. Cały czas też apelujemy, żeby pomóc Michałowi zebrać potrzebne pieniądze i wesprzeć jego zbiórkę – https://www.siepomaga.pl/nowak-michal

Skip to content