Technik informatyk – zawód z przyszłością w CKZIU Wyrzysk

Ósmoklasisto, jeżeli interesujesz się komputerami, programowaniem, aplikacjami internetowymi, budową i administrowaniem sieci – ten kierunek czeka właśnie na Ciebie!

Jako informatyk pracę znajdziesz w specjalistycznych firmach informatycznych, działach obsługi informatycznej małych i dużych firm, oraz wszędzie tam, gdzie używa się komputerów.
W zależności od indywidualnych zainteresowań także w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania, diagnostyką i naprawą sprzętu komputerowego, w firmach administrujących sieci komputerowe oraz jako prowadzący własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych.

Kwalifikacje, które zdobędziesz w tym zawodzie:

INF.02. administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych, oraz

INF.03. tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych.

W Polsce i w Europie utrzymuje się  zapotrzebowanie na pracowników z branży informatycznej, a prognozy rynku pracy wykazują, że ten zawód nadal będzie się utrzymywał na liście najbardziej poszukiwanych wśród pracodawców.

Absolwenci technikum mogą również kontynuować naukę na uczelniach wyższych na kierunkach informatycznych lub wielu kierunkach pokrewnych.

Nasze pracownie komputerowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt komputerowy oraz sieciowy:

  • pracownia do montażu komputerów wraz systemami operacyjnymi Linux Ubuntu oraz Windows 7,
  • pracownie do montażu sieci komputerowych oparta o stacje robocze i serwery marki Hawlett Packard wraz systemami operacyjnymi Windows 10 oraz Windows 2008 serwer,
  • pracownia do programowania aplikacji i tworzenia baz danych, w której dostępne są wszystkie niezbędne środowiska programistyczne (XAMP, Apache, MYSQL),
  • Serwery marki Hawlett-Packard udostępniające uczniom nieodpłatnie domeny internetowe wraz z miejscem na publikację własnych stron internetowych i aplikacji w sieci Internet,
  • środowiska programistyczne na serwerach internetowych pozwalające wytwarzać oprogramowanie w następujących technologiach Python, PHP, JAVA, MYSQL ,
  • wewnątrzszkolna chmura prywatna czyli pracownia wirtualna oparta o technologię Red HatVirtualization dostarczająca uczniom dowolny system operacyjny wykorzystywany do kształcenia w zawodzie.

W ramach projektu „ Od stażysty do specjalisty” odbywają się zajęcia dla uczniów z grafiki komputerowej .Bierzemy udział w projekcie” Czas zawodowców BIS-zawodowa Wielkopolska”, w ramach którego uczniowie odbywają praktyki w laboratorium Politechniki Poznańskiej.
Co więcej, uczniowie technikum informatycznego co roku organizują międzyszkolny turniej e-sportowy Mini LAN Wyrzysk. A podczas obecnej nauki zdalnej wymuszonej sytuacją epidemiologiczną jeden z uczniów klasy I technikum informatycznego, Jakub Gałan, stworzył aplikację, w której można sprawdzić aktualne statystyki pandemii koronawirusa dla Polski i świata. Dane są zawsze aktualne i publikowane automatycznie poprzez API serwerów zewnętrznych. Aplikacja została wdrożona na naszym szkolnym serwerze WWW, a technologie, jakie zastosowano przy programowaniu aplikacji to JavaScript, Html, CSS, Bootstrap, Git, Github, Continuous delivery.
Aplikację można znaleźć pod adresem: http://covid19.zspw.pl/
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nią i do dołączenia do nas we wrześniu!
Wspólnie rozwiniemy Twoje umiejętności!
Dołącz do NAS!!!

Skip to content